Pomidorų sėja ir daigų auginimas

Pomidorai yra labai vertingos daržovės. Jose yra tirpių cukrų, organinių rūgščių, celiuliozės ir pektinų, baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų (kalio, fosforo, sieros, magnio, kalcio, geležies, vario, natrio), daug vitaminų (B1, B2, B3, PP, C, A, I, H), taip pat alkaloido tomatino, pasižyminčio fitoncidinėmis savybėmis. Ypač vertinga pomidoruose esanti medžiaga likopenas, suteikiantis raudoną spalvą. Jis organizme stabdo oksidacijos procesus, neutralizuoja kenksmingąsias medžiagas, vadinamuosius laisvuosius radikalus, dažnai sukeliančius onkologines, širdies ir kraujagyslių ligas.42-1920

Veislės. Pomidorų hibridai skiriasi pagal augalo aukštį, vaisių dydį ir spalvą, derėjimo ankstyvumą. Indeterminantiniai hibridai yra aukštaūgiai, neriboto augimo. Pirma kekė formuojasi virš 8-11 lapo, kas tris lapus formuojasi naujas žiedynas. Populiariausios veislės: ‘Isabel F1‘, ‘Rondelo F1‘, ‘Erophily F1‘, ‘Admiro F1‘, ‘Brooklyn F1‘. Jas geriausia tinka auginti šildomuose šiltnamiuose. Determinantiniai hibridai yra riboto augimo, jų stiebas paprastai baigiasi susiformavus 4-6 ir daugiau žiedinėms kekėms. Pirma kekė formuojasi virš 6-8 lapo, nauji žiedynai formuojasi kas 1-2 lapus. Populiariausios veislės: ‘Magnus F1‘, ‘Platus F1‘, ‘Vulkanus F1‘,‘Celzus F1‘. Jas geriausia tinka auginti nešildomuose polietileniniuose ir stikliniuose šiltnamiuose durpių substrate. Užsieninės sėklų firmos parduoda termiškai ir chemiškai apdorotas pomidorų sėklas. Ant sėklų įpakavimo nurodomi atsparumo ligoms raidiniai inicialai.

Sėja. Pomidorų vegetacijos trukmė ilga, todėl jų daigai auginami šildomuose šiltnamiuose, nuo sėjos užauga per 50–70 dienas. Jų sėjos laikas priklauso nuo daigų sodinimo terminų į šildomus ar pavasarinius nešildomus šiltnamius.
Pomidorų sėklas geriausiai sėti į švarų, purų, kokybišką, pagamintą iš ekologiškai sertifikuotų durpių, smulkios struktūros (0-5 mm) substratą sėjimui (pH 5,5-6,5; EC-1,2-1,8 mS/cm), su reikiamu (optimaliu) makro ir mikroelementų kiekiu. Prieš sėjant pomidorų sėklas, substratą būtina pravėdinti ir papildomai sudrėkinti. Dezinfekuotos 0,2 proc. (10 l vandens įpilama 20 ml preparato) previkuro tirpalu plastikinės dėžutės ar daigyklos pripildomos paruošto substrato sėjai. Durpių substrato paviršius išlyginamas ir lengvai lentele suspaudžiamas. Paskui, kas 3 cm, padaromi 1 cm gylio grioveliai, kuriuose išdėstomos sėklos, ir ant jų užsijojama 3 mm durpių sluoksneliu. Naudojant šį durpių substratą sėjimui, užtikrinamos optimalios dygimo ir daigų auginimo sąlygos, kurios įtakoja daigų kokybę ir būsimą derlių. Negalima naudoti daržo žemės, tuomet yra nemaža tikimybė įnešti ligų sukėlėjų ir augalams kenksmingų medžiagų.
Sėklos sudygsta 24–28 0C temperatūroje per 4–6 paras. Pasirodžius daigeliams, plėvelę reikia nuimti ir dėžutes 3-4 paroms perkelti į kuo šviesesnę ir vėsesnę vietą, kur dieną temperatūra 12-15 0C, naktį 8-10 0C, kad geriau vystytųsi augalų šaknys. Pomidorų daigų augimo metu optimali oro temperatūra yra 20-22 0C, naktį 15-17 0C, substrato -16-18 0C.
Kai daigai turi pirmą tikrąjį lapelį, jie pikuojami į10–12 cm skersmens vazonėlius su durpių substratu sėjai. Jie sodinami giliau, kaip augo. Pikuojami tik sveiki, stiprūs daigeliai, su gerai išvystyta šaknele. Prieš naudojant paruoštų durpių substratą, reikia jį paskleisti, kad prasivėdintų ir tinkamai sudrėkinti. Nepatartina į paruoštus durpių substratus maišyti komposto ar kitos daržo žemės.

Daigų auginimas. Pomidorų daigai auginami šildomuose šiltnamiuose, geriausiai ant stelažų, po kuriais yra įrengtas šildymas. Ant stelažų augalai su vazonėliais sustatomi po 15 vnt/m2, kad nesiliestų jų lapai, tuomet pomidorų daigai išaugs tvirti, kompaktiški, neištįsę. Jų daigai laistomi retai, bet gausiai, šiltu vandeniu. Durpių substratas vazonėlyje turi būti drėgnas, bet ne šlapias.
Po 2-3 savaičių pomidorų daigus reikia papildomai patręšti 0,15 proc. Nutricomplex (14-11-25) kompleksinių trąšų tirpalu. Daigų augimo pradžioje, esant mažesnei druskų koncentracijai, geriau vystosi augalų šaknys. Auginant daigus reikia stengtis, kad nepasireikštų atskirų elementų trūkumas. Kai trūksta kurio nors elemento, tuoj pat sutrinka normalus augimas. Tačiau labai kenksmingas yra ir perteklinis tręšimas. Tuomet daigai auga labai išvystyta antžemine dalimi, o šaknų sistema yra silpna, menkai suformuotos ir žiedinių kekių užuomazgos.
Tinkamai išauginti pomidorų daigai turi būti sveiki, neperaugę, neištįsę, žalios spalvos lapais. Į šiltnamius sodinami daigai turi būti su 10-12 lapų, o į lauką – 7-8 lapais, gerai išvystyta šak-nų sistema. Pomidorų daigai prieš sodinimą į nuolatinę augimo vietą nuo pašaknio ligų profilaktiškai laistomi 0,15 proc. koncentracijos previkuro tirpalu.

Mazas_natiurmortas_cmykvegetable_tomato