Gėlių sodinimas įvairiuose induose

Kai pavasarį pasibaigia šalnos, tuomet jau pats laikas papuošti balkonus, palanges, terasas vasarą žydinčiomis, dekoratyvius lapus turinčiomis krūminėmis ir svyrančiomis gėlėmis. Pakabinamuose ar pastatomuose induose kuriamas miniatiūrinis gėlynas savo ryškumu, spalvingumu ir vis kitu aromatu džiugins visą vasarą, jei tinkamai išsirinksime, pasodinsime ir prižiūrėsime augalus.

Išsirinkime tinkamus augalus parinktai vietai papuošti
Pietinėje namo pusėje (kur visą dieną šviečia saulė), saulėtame balkone ar terasoje geriausiai auga šviesiamėgiai augalai: surfinijos, petunijos, verbenos, lakišiai, lantanos, gubojos, nemezijos, portulakos, šalavijai, sanvitalijos, serenčiai.
Jei balkonas, terasa pietryčių ar pietvakarių pusėje, gerai auga pelargonijos, diascijos, Naujosios Gvinėjos ar Valero sprigės, lobelijos, šlamučiai, šliaužiančiosios tramažolės, suteros.
Rytinis balkonas gauna švelnios rytinės saulės. Čia puikiai auga saulę mėgstantys svyrantys augalai: surfinijos, pelargonijos, verbenos, gubojos, šlamučiai, lakišiai, diascijos, nemezijos.

Vakarinis balkonas gauna popietinės ir vakarinės saulės šviesos. Taip pat ši vieta atvira vėjams, todėl kabančiuosius krepšelius ir lovelius reikia gerai įtvirtinti ir pasirinkti tvirtus, kompaktiškus augalus. Tinka auginti krūmines gėles – pelargonijas, verbenas, petunijas, visadžydinčias begonijas, margenius, šalavijus, rudbekijas „Toto“ ir kt. bei svyrančias pelargonijas, verbenas, kompaktiškąsias surfinijas, suteras, šlamučius.
Šiaurinė pusė beveik visuomet yra šešėlyje. Pusiau šešėlingose ir šešėlingose vietose augalai mažiau išgarina vandens, todėl drėgmė substrate laikosi ilgiau. Tokioje vietoje gerai jausis įvairos begonijos, Naujosios Gvinėjos ar Valero sprigės, fuksijos, torenijos, lobelijos, šilingės, tramažolės, suteros, cimbžiedos.

Naudokime tinkamą substratą gėlių auginimui
Geriausiai tinka naudoti durpių substratą balkonų gėlėms auginti, kurio pH 5,5–6,5, praturtintas kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais, pagamintas iš vidutinės durpių frakcijos. Negalima naudoti rūgščios ar per daug šarminės reakcijos žemės ar substrato, nes augalai neįsisavins maisto medžiagų, bus skurdūs ir atrodys nedekoratyviai.

Būtina paruošti drenažą
Pirmiausia naujo indo dugne praduriamos skylutės vandens ar trąšų tirpalo pertekliui nubėgti ir įrengiamas apie 3 cm sluoksnio drenažas. Tam tinka: keramzitas, stambesnis žvyras ar molinio vazono šukės. Pakabinamiems loveliams ir krepšiams geriau tinka keramzitas, nes yra lengvesnis už kitas medžiagas, o pastatomiems vazonams – ne svarbu.

Indų užpildymas substratu
Lovelius, pakabinamus krepšius ar pastatomus vazonus žemių mišinio pripildyti reikia ne visai pilnus, paliekant maždaug 2,5–3 cm nuo viršaus, kad sodinant gėles nebyrėtų žemė per kraštus, o laistant nenutekėtų į šalis vanduo.

Augalų sodinimas
Į indus reikia sodinti tik sveikus augalus, kurie turi būti sodriai žali, nenugeltę, kompaktiški, neištįsę, su gerai išvystytu šaknynu. Ne vėliau kaip vieną valandą prieš sodinimą patartina gėles palaistyti vandeniu, kad spėtų pilnai sudrėkti substratas ir šaknynas. Sodinti augalus reikia ne per giliai ir ne per sekliai, kad nesimatytų išlindę šaknų gniužulai, po to gausiai palieti.

Laistymas
Auginant gėles induose, kur naudojamas nedidelis kiekis durpių substrato, jis gana greitai išdžiūsta, todėl augalai nuvysta. Vasarą karštomis dienomis pasodintas gėles induose reikia laistyti 2 kartus per dieną. Vanduo turi būti minkštas, drungnas. Patartina rinktis lovelius maždaug su 8 cm aukščio padėkliukais ir pakabinamus vazonus taip pat su padėkliukais, kurie skirti perteklinio vandens surinkimui. Palaisčius ar patręšus ne taip greitai išdžius substratas ir tuo pačiu nebus pavojaus aptaškyti sienas.

P1200310_2P1150756

Naudoti drėgmę palaikančias medžiagas
Kad drėgmė ilgiau išsilaikytų gėlių substrate, patartina įdėti specialios medžiagos „Terrakotem“ granulių, kurios padeda palaikyti nuolatinę substrato drėgmę. Įdėjus jų 15 g granulių į 2 litr substratą, gaunamas substrato „želė“ (kai granulės išbrinksta, jos ilgai išlaiko drėgmę). Tuomet gėlės gausiau žydi, būna didesni jų žiedai, augalai
sodriai žali.

Augalų perlaistymas arba užmirkimas nuo užsitęsusio lietaus
Negalima perlaistyti gėlių, nes užsistovėjus drėgmei substrate, augalų šaknims trūksta oro, negali įsisavinti maisto medžiagų, todėl augalai pagelsta. Taip atsitinka ir po užsitęsusio lietaus. Lieti ar tręšti gėles tik gerai išdžiuvus substratui.

Tręšimas
Ypač pagrindiniam balkonų lovelių bei gėlių kompozicijų, sodinamų į indus tręšimui tinka lėtai tirpstančios kompleksinės trąšos „Hydrocote“ su mikroelementais.
Prigijusios gėlėms, kad augtų vešlios ir ryškiau bei ilgiau žydėtų, kas 3–7 dienas tręšiamos 0,2 proc. kompleksinių trąšų Nutricomplex tirpalu. Stambiažiedes surfinijas patartina tręšti dažniau, kas antrą – trečią rytą, o smulkiažiedes surfinijas bei kalibrachojas, verbenas – rečiau, kas 4–5 dienas, pelargonijas, begonijas, fuksijas – kas 7 dienas.

Augalų apsauga nuo ligų ir kenkėjų
Nuo amarų, baltasparnių ar tripsų purkšti insekticidais deciu (0,1 proc.) arba aktara (0,02-0,04 proc.), nuo miltligės – fungicidais amistaru (0,1 proc.) ar saproliu (0,1-0,15 proc.). Esant mažiems augalų pažeidimams purkšti fitoncidinių augalų (česnakų, serenčių, pelynų, kiečių, tabako dulkių) nuovirais. Purškiama nesaulėtą dieną arba vakare.

Kad gėlės gausiau žydėtų, neleisti subrandinti sėklų
Kiekvieną dieną išskinant peržydėjusių gėlių žiedus su koteliu, greičiau pražysta nauji žiedai. Nuėmus tik žiedlapius, lieka sėklų pradmenys, kurie brandina sėklas, todėl augalai ne taip gausiai žydi, būna mažiau dekoratyvūs.
Jei vasarą nunyko koks augalėlis, į jo vietą galima pasodinti kitus žydinčius kerelius ir jūsų kompozicijos vėl atgis.