Agurkų auginimas šiltnamiuose

Šiltnamiuose agurkai auginami grunte, pagerintame durpių substratu arba suformuotose lysvėse su durpių substratu, taip pat cilindruose ir konteineriuose, pripildytuose durpių substrato. Geriausiai tinka naudoti universalų durpių substratą, skirtą įvairioms daržovėms ir gėlėms auginti, dirvožemiui pagerinti, pagamintą pagal specialią receptūrą iš ekologiškai švarių, vidutinės frakcijos durpių, su reikiamu makro ir mikroelementų kiekiu (pH – 5,8–6,5; EC– 1,6–1,9 mS/cm), papildytą priedais. Taip pat tinka naudoti durpių substratą daržovėms, pagamintą pagal specialią receptūrą iš ekologiškai švarių, vidutinės frakcijos durpių, su reikiamu makro ir mikroelementų kiekiu (pH – 5,8–6,2; EC – 1,7–2,2 mS/cm). Prieš sodinant daigus, substratą būtina pravėdinti ir papildomai sudrėkinti.
Agurkų daigai sodinami į šiltnamį turi būti apie 25–30 cm aukščio, su 5–6 lapais ir gerai išvystyta šak¬nų sistema. Augalai sodinami 2,5–2,8 augalo/m2 tankiu, paliekant praėjimo takus. Optimali grunto temperatūra augalų šaknų zonoje turi būti 18–20 0C. Negalint grunto sušildyti nors iki 16 0C, agurkų geriau nesodinti, palaukti kol sušils oras. Daigai sodinami giliau kaip augo daigyne.
Auginant agurkus grunte, pagerintame durpių substratu ar paruoštame vien tik iš durpių substrato augalai po keleto metų užsikrečia ligomis ir kenkėjais. Tuomet reikia pakeisti seną gruntą nauju.
Žymiai ekonomiškesnis daržovių auginimas polietileniniuose paketuose (cilindruose) arba konteineriuose (platmasinėse dėžutėse) su durpių substratu, tuomet sunaudojama mažiau durpių substrato, negu auginant grunte. Kasmet augalai sodinami vis į naują durpių substratą, jiems sudaromos žymiai geresnės augimo sąlygos, todėl auga gerokai sveikesni.
Po 4–5 dienų augalai pririšami prie 1,8–2,0 aukštyje ištemptų vielų. Kad susiformuotų pilnavertis su stipria šaknų sistema augalas, augimo metu nuo pagrindinio stiebo reikia nuskinti iki 60 cm aukščio visas atžalas, žiedus ir vaisių užuomazgas. Augalams praaugus viršutinę vielą, žemyn paleidžiamos 2–3 atžalos (formavimas „skėčiu“).
Agurkai šilumamėgiai augalai, nemėgsta staigių temperatūros svyravimų. Palankiausia temperatūra agurkams augti yra 22–280 C dieną ir 18–200 C naktį, santykinė oro drėgmė 80–90 proc. Vasarą, kai oras šiltnamyje labai įkaista, palaistomi takai ir tarplysviai, tik neapliejami augalai.
Agurkai iki žydėjimo laistomi retai, bet gausiai. Tuomet jie mažiau auga, bet sukrauna daugiau žiedų. Žydintys ir pradėję megzti vaisius laistomi dažnai, bet po mažiau. Derantys agurkai laistomi gausiai šiltu (22–25 0C) vandeniu, pirmoje dienos pusėje, stengiantis neaplieti lapų.
Pasodinus agurkų daigus, rekomenduojama patręšti 0,2 proc. Ruter AA tirpalu. Ruter AA padidina augalų atsparumą stresui, skatina šaknų formavimąsi. Agurkai labai greitai auga ir per gana trumpą laiką užaugina didelį derlių, todėl jiems reikia daug maisto medžiagų. Iki derėjimo agurkai tręšiami 0,2 proc. Nutricomplex (14–11–25) ir 0,1 proc. kalcio salietros tirpalu, o derėjimo metu – Nutricomplex (6–10–32 arba 6–14–30) ir 0,1 proc. kalcio salietros tirpalu. Kai dienos apniūkusios ir trūksta saulės, rekomenduojama agurkus patręšti 0,2 proc. Boramin kalcio tirpalu, kuris skatina žiedinių užuomazgų formavimąsi. Tirpalo EC (druskų koncentracija tirpale) turi būti ne daugiau kaip 2,5. Laistomo vandens rūgštingumas koreguojamas preparatu Spray Plus. Kai šiltnamiuose yra aukšta temperatūra ir mažai drėgmės, agurkus apninka voratinklinės erkutės ir tripsai. Augalai purškiami vertimec 0,3 proc. ir nimazalio 0,5 proc. tirpalu. Kai padidėjusi oro drėgmė ir temperatūra svyruoja, agurkai gelsta, suserga netikrąja miltlige. Profilaktiškai rekomenduojama augalus nupurkšti previkuru 0,25 proc.
Augimo metu būtina kontroliuoti, kad nesusidarytų per didelė druskų koncentracija durpių substrate, nepertręšti azoto trąšomis. Būtina šalinti susirgusius, jau nykstančius augalus.
agurkai1agurkai2